Paco Underhill kimdir?

Paco Underhill, dünyanın bir çok yerinde şubeleri bulunan, New York merkezli araştırma ve danışmanlık firması olan Envirosell’in kurucusu ve yöneticisidir. Alışveriş davranışının farklı özellikleri üzerinde 25 yılı aşkın bir süre deneyler yürüten Underhill bu alanda önemli bir uzman ve öncü statüsü kazanmıştır. Underhill, şirketlere bugünün tüketicisinin davranışlarını belirleyen şeyin ne olduğunu anlamaları konusunda yardımcı olmaktadır. Araştırmaları bugünün perakende dünyasının cinsiyet, “deneme ve dokunma” ve insan anatomisi gibi faktörler tarafından nasıl belirlendiğini göstermektedir. Underhill ticari kurumlara ve meslek gruplarına araştırmalarının metodolojisi ve bulguları hakkında bilgiler sunan derin ve etkileyici bir hatiptir.

Paco Underhill’in anlamaya ve çözümlemeye çalıştığı şey tüketicilerin belli bir ürünü satın alırken bir başkasını niye almadıklarıdır. Bu ana kadar edindiği bilgiler onu dünyanın büyük-küçük bütün şirketleri tarafından en çok tercih edilen perakende danışmanı konumuna getirmiştir. Envirosell, insanlar ve ürünler ile insanlar ve alışveriş mekanları arasındaki etkileşimi çözümleme konusunda uzmanlaşmıştır. Müşteri listesinde; The Gap, Adidas, Bloomingdale’s, Ann Taylor, CompUSA, Federated Department Stores, Unilever, Gillette, Hewlett Packard, Microsoft, McDonalds, Starbucks, Yahoo, Citibank ve NationsBank gibi ticari kuruluşlar yer almaktadır.

Underhill ve şirketi Envirosell The New Yorker, Fortune, Fast Company, Business Week ve Smithsonian Magazine, gibi önemli yayın organlarına konu olmuş ayrıca ABC televizyonunun 20/20 ve CBS televizyonunun 48 Hours programlarında tanıtılmışlardır. National Public Radio (NPR) ve BBC radyolarında düzenli olarak programlar yapan Paco, The New York Times, London Times, Wall Street Journal, ve the Christian Science Monitor gibi yayın organlarında başmakaleler ve köşe yazıları da yazmaktadır. İlk kitabı, Why We Buy: The Science of Shopping (Neden Satın Alırız, Optimist Kitap, Ocak 2012, İstanbul) 27 dilde yayınlanmış ve perakende konusunda bugüne kadar yazılmış kitaplar arasında en çok satan unvanını kazanmıştır.

Underhill’in son kitabı What Women Want, Eylül 2012’de “Kadınlar Neden Satın Alır?” ismiyle Türkçede yayınlanmıştır.

Yazar hakkında detaylı bilgi için: www.pacounderhill.com

Kaynak: http://www.groupcsa.com/csa/TR/speaker.php?id=933

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s