Alışveriş Antropoloğu Paco Underhill Neler Söyledi?

Dünyaca ünlü alışveriş antropoloğu Paco Underhill, ‘Alışveriş merkezlerinin başarısı çoğunlukla çok iyi bir yöneticiye bağlı, CEO’ya bağlı değil’ dedi.

Underhill, AVM Algı Araştırması Konferansında yaptığı konuşmada, erkeklerin yönettiği bir dünyada yaşandığını, ancak kadınların buna katılmasının beklendiğini söyledi. Underhill, ‘Eğer ‘alışveriş merkezlerinin ana müşterisi kadınlar’ diyorsak neden bu kadar korkunç tuvaletler var, neden temiz olmayan şeyler var bu alışveriş merkezlerinde?’ dedi. Bugün 30 yaşında çalışan bir kadının eşinden daha çok para kazandığını, yüksek öğrenim kurumlarındaki kadınların erkeklere göre iki kat daha fazla olduğunu söyleyen Underhill, ‘Peki bize (erkekler) ne olacak? Egzotik ev kedileri gibi bir şey olacağız sonunda. Ekonomik krizde kadınlara göre daha çok erkek işini kaybetti. Dünyada kadınların ekmek kazanan konumunda olduğu hane sayısı her ay daha da yükseliyor’ diye konuştu.

Underhill, alışveriş merkezlerinin başarısının çoğunlukla çok iyi bir yöneticiye bağlı olduğunu, CEO’ya bağlı olmadığını belirtirken, ‘Artık AVM sahiplerinden mekan tasarımcılarına dönüşüyoruz. Alışveriş yapan kişilerin belli bir malı satın almanın ötesinde merkezimize gelmeleri için onlara bir amaç vermemiz gerekiyor. Oturup ‘ben buranın sahibiyim’ demek yeterli değil. Bu çağ kapandı’ diye konuştu.

Kaynak: http://moda.yazete.com/-avm-algi-arastirmasi-konferansi-alisveris-antropologu-paco-underhill-alisveris-merkezlerinin/421438/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s