“İŞ’te Türk / Business Over Turkish Coffee” (şubat’12)

Yazar: Zafer Parlar

Bir Avrupalı ya da Asyalı’nın Gözünden Türkler’in İş Yapma Biçimleri

“Türkiye’nin Doğu ve Batı’nın, eskiyle yeninin aynı anda var olduğu çok renkli bir iş kültürü var. Bazı iş ilkelerini ve arkasındaki nedenleri anlamak çok kolay değil. Bu kitabın yazılmasının ana nedeni farklı kültürlerden insanların Türkiye’yle iş yaparken önyargıların değil, temel iş ilkelerinin bilincinde, sürtüşmelerden uzak daha verimli ve keyifli çalışmalarını sağlamak. Bu sayede onlarla iş yapan Türkleri de rahat ettirmek.

Her yazıda bu ülkeye özgü iş kültürüne dair bir şeyler bulmanız umuduyla, eğlenceli okumalar dileriz”

(Detaylı bilgi için lütfen kapak görseline tıklayınız)

***

Author: Zafer Parlar

“Turkey has a very colorful business culture, where East and West and the old and new exist together, and where some business principles and the factors behind them are not easy to understand. My main reason for writing this book is to enable people from different cultural backgrounds to understand the fundamental business pricipless in Turkey,

and to act on these principles rather than on their preconceptions. By doing this, they can work more effectively without wasting time resolving disputes. Turks can also work with these people in harmony and comfort.

I have always worked with people from different cultural backgrounds, and this has enabled me to strengthen my academic work with personal observations and experiences. Working with people from various cultures is like conducting and orchestra: if done well, the result is fantastic; if not, it’s a disaster.

I hope that you will find in each article something about the business culture peculiar to this country.”

(For more information please click here)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s