“Penguen ve Leviathan” (mart’12)

Yazar: Yochai Benkler

– İşbirliğinin Kişisel Çıkar Karşısındaki Zaferi!

Su Canavarına Karşılık Penguen

Wikipedia, Facebook iş modeli, Barack Obama’nın 2008 başkanlık kampanyası, Radiohead popüler müzik grubu ve küçük midye avcıları grubu – bütün bunların ortak yanı nedir? Hepsi de insanlar arası işbirliğinin iş hayatını, hükümetleri ve genel olarak toplumumuzu dönüştürmekte sahip olduğu gücün elle tutulur örnekleridir. İşbirliğinin maliyetinin her zamankinden daha düşük olduğu günümüzde, birlikte çalışarak ulaşabileceklerimizin gerçekten sınırı yoktur.

Daha önce Wealth of Networks (Ağların Zenginliği) adlı kitabıyla adını duyurmuş olan Harvard profesörü Yochai Benkler, bu yeni kitabında sadece yaşama ve çalışma alışkanlıklarımızın birçoğunu sorgulamakla kalmıyor, bizi insan doğasına ilişkin tüm görüşümüzü yeni baştan düşünmeye çağırıyor.

“Yochai Benkler internetin toplum üzerindeki etkileri konusunda sahip olduğumuz en akıllı düşünürdür. Penguen ve Leviathan‘da geniş, gevşek ve özgür işbirliklerinin çalışma hakkındaki düşüncelerimizi nasıl dönüşüme uğrattığını ve bununla birbirimize neler kattığımızı sergiliyor.”

– Clay ShirkyHerkes Örgüt adlı kitabın yazarı

“Benkler bu kitabın her sayfasında hakikati dile getiriyor; insan doğasına ilişkin uzun süredir sebepsiz  yere reddettiğimiz daha geniş bir vizyonu gözler önüne seriyor.”

– Tim Wu, The Master Switch adlı kitabın yazarı ve Columbia Hukuk Fakültesi profesörü

(Detaylı bilgi için lütfen kapak görseline tıklayınız)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s