Çalışanlarınıza facebook ve twitter’ı yasaklayanlardan mısınız? Buyrun size kapı gibi sosyal medya yönetim rehberi!

Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya

Yazı: Fatih Ekrem Bahadır

“İnsanlar gittikçe nişleşen internet dünyasında akademik olanında peşindelerse, ya da ciddi bir araştırma için bilgi topluyorlarsa Wikipedia’ya bakacaklardır. Ancak biraz eğlencenin, ünlülerin ya da şarkıcıların peşindelerse Facebook’a ya da MySpace’e gireceklerdir. Bir konu hakkındaki en popüler başlıklara bakmak için StumbleUpon, Delicious, Digg ve benzeri sosyal ayraç (social bookmarking) sitelerine yöneleceklerdir.” diyor sosyal medya ve pazarlama iletişimi gibi uzmanlıkları hanesinde barındıran Salih Seçkin Sevinç, Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya isimli kitabında.

Kitap Hakkında Kısa Bilgi

Kitap, Türkiye’de alanında ilk sayılabilecek bir çalışma. Sosyal medya ve pazarla iletişi gibi konularda kafa yoran Salih Seçkin Sevinç’in sosyal medya ve pazarlama iletişimcilerine verdiği derslerin toplamından oluşan bir rehber niteliğinde. Optimist Yayınları tarafından 2012 yılında basımı yapılan kitabın yazarı, Salih Seçkin Sevinç işletme mezunu bir girişimci. DHL Express ve İstanbul Sanat Evi’nde çalışmış. 2009 krizi döneminde Gaziantep’e yaptığı bir iş gezisi vesilesiyle ortaya çıkan kişisel projesi Harbiyiyorum.com, O’nun pazarlama iletişimi üzerine bildiği her şeyi yerle bir edip, en baştan şekillendirmiş.

Bir yıl gibi kısa bir süre içinde geleneksel medyanın da ilgisini çekerek Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde siteye yer verilmiş. Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabını da ummadığı bir zamanda başlayan ve kendisini sosyal medya çalışmalarını derinleştirerek kurumlara danışmanlık ve eğitimler vermeye kadar götüren bilgilerini paylaşmak için yazmış.

Kimlere Tavsiye Ederiz?

Ürünleriniz ya da markalarınız için en doğru sosyal medya stratejisini geliştirmek için ihtiyacınız olan tüyoları, hangi sosyal medya aracında nasıl adımlar atmanız gerektiğini, iyi belirlenmiş ve doğru uygulanmış strateji örneklerini, mobil uygulamaların bugün geldiği son noktayı ve son yılların en çok kafa karıştıran sorusunun yanıtını bulacaksınız: Kimdir bu sosyal medya uzmanı?

Kitabı sosyal medyacılara, pazarlamacılara ve geleceğin sosyal medyacısı olmak isteyenlere tavsiye ederim. Bir şirket sahibi iseniz ve siz de geç olmadan sosyal medyada yer alıp ürünlerinizi satmak istiyorsanız hiç durmayın, bu kitabı okuyun derim. Alın ilk elden sosyal medyada iletişimin ipuçları.

Farkındalı Olmaya Hazır Mısınız?

Kitap, 3 bölüm ve 35 alt başlıktan oluşuyor. Bu bölümler şu şekilde: Değişim Başladı, İçerik, Samimiyet ve İlk Adım, Yol Haritası.

Kitapta en çok dikkatimi çeken konu yazarın konusunda hâkim, verdiği örneklerin iş hayatından ve anlatım dilinin cana yakın olması. Yazar, kendi deneyimlerden yola çıkarak böyle bir kitabı kaleme alıyor. Yazarın iş hayatındaki tecrübeleri ile şekillenen güzel başlıkları içeriyor olması kitabı okunmaya değer yapıyor.

Yazar ilk bölüm olan Değişim Başladı’da sosyal medyanın firmalar için gerekliliğini ve hala sosyal medyaya adım atmaya korkan firmaların korkularının yersiz olduğunu ve korksalar bile korkunun ecele faydası olamadığını, zaten hâlihazırda insanların kendi ürünleriyle ilgili fikirlerini bir yerlerde paylaştıklarını anlatıyor.

İkinci bölüm, İçerik, Samimiyet ve İlk Adım’da ise adım adım bütün sosyal medya araçlarını anlatıyor. Bunların nasıl, nerede ve ne şekilde kullanılabileceklerine dair bütün detayları tek tek anlatıyor. Pazarlamacı ve sosyal medya uzmanı olmadığım halde inanın bu adımları okurken ben bile heyecanlandım.

Günümüzde bireyler artık bir ürün ya da hizmet satın almadan önce gerçek kullanıcı deneyimlerini içeren bloglardan, Facebook’tan, wikilerden, sözlüklerden bilgi alıp bu bilgileri değerlendiriyorlar.

Facebook’ta ilan vermeyi, twitter’da arama yapmayı, YouTube’da şirketinizle ilgili bir video paylaşmayı, Instegram’a resim yüklemeyi, sosyal medyanın ağır abisi Linkedin’de CV hazırlamayı, Foursquare’de paylaşım yapılabilecek noktaları, güncel ansiklopedi Wikipedia’yı ve eskimez sosyal medyamız Ekşi Sözlük’te yazmayı biz okurlara “Nasıl yapılır?” tekniği ile ilk elden kendi tecrübelerine dayanarak anlatıyor.

Son bölüm “Yol Haritası” kısmında ise sosyal medyada kullanılan mobil uygulamalardan ve pazarlama iletişiminden bahsederek okurlara bir yol haritası çiziyor. Bu haritalardan hangisi size uyarsa bir an önce Salih Seçkin Sevinç Bey’in tavsiyelerine uyarak hemen yola koyulmanız gerek, daha fazla geç kalmadan.

Farkındalıyım!

Sosyal medyacı kimdir? Firmalar sosyal medyada nasıl var olurlar? Sosyal medyada siz olsanız da olmasanız da hâlihazırda sizin hakkınızda konuşanları yönetmek ve kişilerin fikirlerini olumlu yönde etkilemek ister misiniz? Çalışanlarınıza facebook ve twitter’ı yasaklayanlardan mısınız? Şirketiniz hala sosyal medyada yer almadı mı? O vakit buyurun size kapı gibi sosyal medya yönetim rehberi!

Farkındalıyım!

Kaynak: farkindasizkafe.in

Çalışanlarınıza facebook ve twitter’ı yasaklayanlardan mısınız? Buyrun size kapı gibi sosyal medya yönetim rehberi!” için bir yanıt

  1. Rakipleri kadar güçlü %100 Türk yapımı olan https://www.reachpod.com ile tüm sosyal ağları canlı takip edebilir, ileri tarihli haber yayınlayabilir, anahtar kelimeleri takip edebilir ve takipçilerinle iletişime geçebilirsin.Kısacası Sosyal Medya hesaplarını kolaylıkla ve güvenle yöneterek öne çıkartabilirsin.En önemlisi %100 Türk yapımı sadece bu yüzden bile destek vermeli ve mutlaka denemelisin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s