Optimist’ten Yeni Haberler

Optimist Kitap cephesinde yaz mevsimine hızlı bir giriş yaptık ve sıcakların rehavetine (mümkün olduğunca) kapılmadan sonbahar/ kış hazırlıklarına başladık. Açık konuşmak gerekirse, ülke olarak ortasında kaldığımız kötü haberler tufanından kendimizi korumak için işlerimize sığındık, bahçemizdeki güllere, malta eriğine ve hastaneden yeni taburcu olan yeni kedi misafirimize bakarak teselli olmaya çalıştık.

Anlaşılan o ki, Yeni Paradigmaların dile getirilmesi gereken bir dönemin içindeyiz. Nelerin değişmekte olduğuna dair bir fikrimizin olması bugün her zamankinden önemli. İlk haber, imza atmaktan gurur duyduğumuz bir işten:

Optimist İdea dizisinin ikinci kitabı Yeni Paradigma, yaşadığımız değişimin resmini çizecek 18 farklı yazarın zihin açıcı tespitlerini bir araya toplayarak yayınlandı. Siyasette, kentlerde, ekonomide, eğitimde, tasarımda, inovasyonda, yönetimde, hatta pazarlamada…  Geçtiğimiz yıl İşbirliği konusunu ele almış ve çok değerli yazıları bir araya getirmiştik. İşbirliği kitabının tüm makalelerine dilediğiniz an ulaşabilirsiniz. Yaptığınız işe biraz ara verip soluklanmak, dünya ve Türkiye’yle ilgili ilk kez kaleme alınmış bir şeyler okumak istediğinizde şu adresi tıklamanız yeterli: http://issuu.com/optimistkitap/docs/isbirligi_optimist_idea_erdaltalu-w

Ne mutlu bize ki sürprizler yayınevimizden eksik olmuyor. Yeni yazarlarımızın sayısı artıyor. Ara sıra mail kutularımıza düşen polisiye roman dosyalarını saymazsak,  neredeyse her hafta çalışmasından bizleri haberdar eden bir akademisyen, düşünür ve yazarla tanışıyoruz. Bilgilerini yazıya hünerle dökenlerin sayısındaki bu artışa ilk elden tanık olmak ilham verici.

Tatil planları yaparken çantanıza atmanızı önereceğimiz ilk kitap da işte böyle isimlerden:  Ülkemizin en ünlü sualtı fotoğrafçısı Ateş Evirgen’in büyük bir miras niteliğindeki  Sualtında Fotoğraf Çekmek isimli kitabını okuyun ve bu yaz fotoğraf makinenizi suyun altına sokun. Artık çakıltaşlarını mı çekersiniz, bebeğinizin küçük ayaklarını mı, Kızıldeniz’de mi kulaç atarsınız, kaya balıklarıyla mı yetinirsiniz, orası size kalmış…

Gelelim muhtemelen aldığınız gün bitireceğiniz bir başka yeni kitaba… Bir telefon görüşmesiyle tanıştıktan on beş dakika sonra yayınevimize  gelen, ayrılırken de sekreteryadan grafikerimize herkesin kalbini kazanan Tamer Demirdelen’in bir haftada ikinci baskısını yaptığımızı Beyin Oyunları’nı okumadıysanız yetişin deriz. Bilimin mizahla buluştuğu bu kitapta beyninizin işleyişi hakkında çok eğlenceli şeyler okuyacaksınız.

PDR Türkiye’nin yetenekli eğitmeni Mürvet Gülseven’in Yetişkin Eğitimlerinde Oyun’u da yoğun ilgi görenler listesinde. Oynayarak öğrenmenin aslında doğamıza en uygun öğrenme biçimi olduğunu  kanıtlayan ve klasik bir “iş kitabı” olmaktan çok uzak olan bu başvuru kaynağı, bir şeyleri eğlenceyle öğretmek isteyen herkes için biçilmiş kaftan.

Anne ve babaları da unutmadık elbette. Bebekli-çocuklu çalışanlarımızın ezici ağırlığından olsa gerek, iyi bir çocuk bakım kitabının kokusunu aldık mı peşini bırakmıyoruz J
Blogçu Başak Pirtini (Doğal Anneyim) ve eğitmen Hülya Gürel, önümüzdeki ayların en tatlı cep kitaplarını yazıyorlar. Bambaşka formatta ve mantıkta hazırlanan bu serinin başlıklarına karar veriyoruz ve gerisini bu yetenekli isimlere bırakıyoruz. Yeni bir koleksiyona hazır olun.

**

Biraz da yabancı kitaplara göz atalım: Geçtiğimiz senenin yıldızı olan ve bu sene de okunma oranlarıyla parlamaya devam eden The Menager’in tahtına yeni bir rakip çıktı: Dünyada hakkında çok konuşulan meşhur Creative Confidence’i Yaratıcı Özgüven adıyla Türkçeleştirdik ve Eczacıbaşı’yla ortak yayınlayarak daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatı bulduk. Meraklıları için büyük haber…

Harvard Business’in meşhur kitabı İlk 90 Gün, Petrol’ün yazarı Daniel Yergin’in dünya enerji haritasına kapsamlı bir bakış niteliğindeki The Quest’i  (isim önerilerinizi bekleriz) 10 Must Reads ve Teach Yourself’in yeni kitapları, Reaktion Books’un enfes kültür tarihi kitapları ve daha onlarcası üzerinde ince ince çalışmaya başladık.

Lafı daha fazla uzatmadan ve sürprizlerin bir kısmını da sonraya saklayarak hepinize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. İçinizdeki yaratıcı potansiyeli serbest bırakmanız dileğiyle…

 

Optimist’ten Yeni Haberler” için bir yanıt

  1. Yenilikler ve yaratıcı girişimlerden ötürü Optimist ailesini kutluyorum.
    Arayış (The Quest) için “Enerji Savaşları- Dünyamız ve Enerji (ya da Kavgası) – Enerji ve Geleceğimiz” türünden bir başlık kitabı iyi anlatır (aynı zamanda da ilgi çekici kılar) kanısındayım.

    Herkese iyi çalışmalar dileğiyle, en sıcak duygularımla
    Uzaklardaki dostunuz
    Ümit Şensoy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s