İNTERNET VE SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMALARI HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

internetvesosyalmedya_k2İnternet, dünyamızı kökünden değiştirdi ve son yirmi yılın hemen hemen tüm kayda değer teknolojik gelişmelerinin  “ilham perisi” olmakla kalmadı, bocalayan pek çok sektöre taze bir soluk getirdi.  Bilgisayarları birbirine bağlama aracı olarak alçakgönüllü bir başlangıçtan, şimdi etkileri tüm toplumu saran bir noktaya geldi.

İnternet, “pazar araştırmaları” için de en gözde yöntemlere ev sahipliği yapıyor. “Online” bugün kullanılan en popüler yöntem ve online araştırma piyasası şu anda 10 milyar doları aşkın bir değere ulaşmış durumda.  Yirmi iki ülkedeki genel araştırma harcamalarının yüzde 20’sinden fazlası online araştırmaya ve online trafik/izleyici kitlesi ölçümlerine ayrılıyor.

İleriyi düşünen piyasa araştırmacılarının Web 2.0 devriminin kural ve araçlarına vakıf olmaları, devamlı ilgilenme ve enformasyon alma konumunda olmaları bekleniyor.

Bu yeni medyayı ideal düzeyde kullanma ustalığına erişmek için ne yapmak gerekiyor?

Pazar araştırmacıları, şimdi herkesin internette, çoğu zaman herhangi bir sınırlamaya maruz kalmadan, hemen her konuda konuştuğunu fark ediyorlar. Artık katılımcı bulmak sorun değil, soruları kelimelere dökmek de sorun olmaktan çıktı; görüşmenin süresi de artık o kadar önem taşımıyor ve katılımcıların yorgunluğu da dert değil. Konunuz ilginçse, malzeme hazır demektir… “Soru sorma çağı” kapanıp yerini “Dinleme çağına” işte böyle bırakıyor. Dinleyerek neler öğrenilebileceğini kavramaya başlayanlar hızla yola koyuldular bile.

Yoğun bilgi bombardımanına hazır mısınız?

Online araştırma/veri toplama piyasasının hızla artan önemine karşın, bu alanın en iyi uygulamaların ne olduğunu araştıran, gerekli altyapıyı ve yeni fırsatları kullanma tavsiyelerini sunan çok az sayıda kitap var; piyasa araştırması yürütmek için sosyal medyanın kullanımını ele alan kitapsa neredeyse yok gibi. Sunumlar, konferanslar ve workshoplarda online araştırma ve sosyal medyanın kullanımı gibi konular en sık tartışılan konular olduğu halde, geniş ölçüde kolayca bulunabilir ve erişilebilir malzemenin yokluğu ciddi bir çelişki. Kaldı ki konferans metinleri, sunumlar ve workshoplar herkesin ulaşabileceği belgeler değil ve en yeni yaklaşımların peşindeki pazar araştırmacıları için derli toplu ve elverişli bir enformasyon kaynağı niteliği taşımıyorlar.

Son otuz yıldır pazar araştırmalarına yöleik arayüz geliştirmekle ilgilenen Ray Poynter, işte tam olarak bu boşluğu dolduran bir kitap yazdı: İnternet ve Sosyal Medya Araştırmaları El Kitabı.

Uzun ve sıkıcı anketler dayatmadan, gelişmekte olan pazarları dışlamadan nasıl araştırma yapılır?

Genel olarak interneti özel olarak da sosyal medyayı kullanan piyasa araştırmalarındaki en iyi uygulamaları merak ediyorsanız bu kitap tam size göre.  Beş kısma ayrılan kitapta, her kısmın içinde çeşitli bölümler bulunuyor.

Girişte birkaç kilit tanımla, var olan süreçler ve eğilimler hakkında belli bilgiler verilerek zemin oluşturuluyor.

Birinci Kısımda çok büyük bir önem taşıyan online anketlerle yürütülen, nicel pazar araştırması alanı ele alınıyor. Hali hazırda online araştırmanın en yerleşik biçimi budur ve bugün online yöntemler gelir açısından, nicel araştırmalar arasında bütün diğer yöntemlerden daha büyük bir paya ulaşmıştır.

İkinci Kısım online odak grupları ve duyuru tahtası grupları gibi oturmuş online, nitel tekniklere odaklanıyor.

Üçüncü Kısım online araştırma toplulukları, e-etnografi, blog ve buzz veri madenciliği gibi sosyal medya aracılığıyla yürütülen hızla gelişen pazar araştırması dünyasını ele alıyor.

Dördüncü Kısım yöntem konusundan uzaklaşarak, araştırmanın gereksinimleri açısından önem taşıyan konulara yöneliyor. Örneğin tahmin piyasaları gibi teknikler, kamu sektörü araştırması gibi kesitler ve uluslararası araştırmalar gibi daha geniş kapsamlı konuları işliyor.

“Flaş Haberler” başlığını taşıyan Beşinci Kısımda, en iyi uygulama örneğini vermek için henüz erken olsa da araştırmacıların mutlaka farkına varması gereken, yeni yeni boy gösteren sorunlar ele alınıyor. New MR gibi felsefi konularla, Twitter gibi gelişen eğilimleri bunlar arasında sayabiliriz.

Kitabın sonunda, sıkça geçen bazı terimlerin açıklığa kavuşturulmasını isteyen okurlara yardımcı olacak bir sözlük yer alıyor. Teşekkür bölümünün hayli uzun bir liste içermesinin nedeni, kitabın hazırlanışı sırasında geniş bir kesimin işbirliğinden yararlanılmış olması.

Online ve sosyal medya araştırmasının derinliklerine girmek isteyen herkes, ilk ve en önemli adımı bu kitapla rahatça atabilirler.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s