DİJİTAL TEKNOLOJİLERİN ODAĞINDA OLDUĞU DÜNYAYA SEYAHAT

 “Fakat çok faydasızlar. Tek yaptıkları size cevap vermek.”

Pablo Picasso’nun bilgisayara dair görüşü

Taşların hepsi yerinden oynadı. Ekonomisiyle, teknolojisiyle ve yepyeni çalışma koşullarıyla bambaşka bir dünyaya doğru yol almaktayız. Bu “yeni dünya”nın nasıl bir şey olacağına dair bir kitap okumak istiyorsanız, Türk Hava Yolları Yayınları’nın son kitabı The Second Machine Age (İkinci Makine Çağı) ufkunuzu açabilir.

Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, ünlü Wired dergisi yazarı Kevin Kelly, Google Baş Ekonomisti Hal Varian teknolojinin yarattığı farklı dünyaya ışık tutan bu kitabın hayranlarından. Örneğin, Harvard Business School İşletme Profesörlerinden Clayton Christensen,* “ Bu kitap yarının dünyasını aritmetik değil, makro ve mikro lenslerle görmemi sağladı” diyor.

Yazarlardan Erik Brynjolfsson Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bünyesindeki Dijital Şirketler Merkezi Müdürü;  özellikle enformasyon teknolojilerinin iş ve yönetim stratejilerini, üretkenliği ve istihdamı nasıl etkilediği konularında yaptığı araştırmalarla ünlü. Andrew Mc Afee MIT’nin baş araştırmacılarından; onun da uzmanı olduğu konu dijital teknolojilerin ekonomiyi ve toplumu nasıl etkilediği.

Yazarlar, “Bu kitabı kafamız karıştığı için yazdık” diyor. “Bilgisayarlar, yazılım, iletişim ağlarının yetileri hakkında belli bir bilgiye sahiptik. Ancak bir de baktık ki, bilgisayarlar hastalıklara tanı koyuyor, bizi dinliyor, bizimle konuşuyor; robotlar depolarda koşuşturuyor, komutsuz ya da az komutla araç kullanıyor…” Bunun üzerine bu kitabı yazabilmek için sadece kitap, makale, araştırma okumakla ve röportajlar yapmakla yetinmemişler, bütün bu dijital ve teknolojik yenilikleri denemişler. Sürücüsüz otomobile binmek, bilgisayarların MIT ve Harvard öğrencilerini Jeopardy oyununda yenmesini izlemek, bir sanayi robotunu eğitmek, 3D yazıcıda metal bir kap üretmek gibi…

Soru: İkinci Makine Çağı insanlığın gelişim çizgisinde James Watt’ın buhar makinesi kadar (bu birinci makine çağını başlatmıştı) şiddetli bir kırılmaya yol açacak mı?

Yanıtı, kitapta.

* Clayton Christensen’in Olmak İstediğim İnsan kitabı OPTİMİST Yayınlarında çıkmıştır.

http://www.optimistkitap.com/kitap-detay.php?kitapId=42#.VeblXSXtlBc

The_Second_Machine_Age_K2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s