100 KİTAP 500 TL KAMPANYASI

100kitap500

STEVE JOBS VE ZEN

Steve Jobs’un yaşamından bir dönemi farklı bir bakış açısıyla aktaran bir kitap. Kitap 1970-2011 boyunca Steve Jobs ile Japonya’dan Amerika’ya göç etmiş olan Zen Budisti Kobun Chino Otogawa arasında geçenler, Jobs’ın yoğun Budist eğitimi ve bu eğitimin Apple ürünlerine yansıması ele alınıyor.

Teknoloji, Steve Jobs’ın Budist rahip Kobun’la olan dostluğu ve Apple hakkında bir çizgi roman. İlginç bir armağan kitap olabilir.

ŞEFFAFLIK

Şeffaflık bir durumdaki gerçekliği, bir grubun bu gerçeği kabul etmedeki dayanışmasını, liderliğin açıklığı benimseme yeteneğini ve liderliği izleyenlerin bir güven kültürü geliştirme anlayışını ele alıyor. Bir grupta açık olma kültürünün nasıl geliştirilip korunacağını ele alan titiz bir araştırmaya dayanıyor.

Yönetim ve iş dünyası üzerine çalışmalarıyla çığır açan düşünürler Warren Bennis, Daniel Goleman ve James O’Toole’un kaleme aldıkları bu kitap, böylesine kilit soruların yanıtını arayan herkese sağlam bir yol haritası sunuyor.

BEYAZ YAKALININ KEYİF DEFTERİ

İnsan kaynakları düşünürü İlham Süheyl Aygül’ün beyaz yakalılara adadığı üçüncü kitap. Kitapta Aygül gittikçe daha fazla çalışmayı gerektiren rekabet ortamı, değişen iş yapış biçimleri, başarının sadece hedeflerle, maddi ve ekonomik kazanımlarla ölçülmesinin beyaz yakalılar ile keyifler arasına koyduğu gönüllü/gönülsüz sınırlardan yola çıkıyor. Beyaz yakalılara nefes almayı ve hayatın farklı tatlarını denemeyi öneriyor.

Sanattan, edebiyattan, damak tadından, gezilerden önerilerle ilham veren bir kitap.

APP KUŞAĞI

Harvard’lı büyük bir ekibin yedi yıllık araştırma programına liderlik eden eğitim profesörü Howard Gardner ve Katie Davis bu kitapta dijital medyayla haşır neşir olan günümüz kuşağını APP Kuşağı (Uygulama Kuşağı) olarak adlandırıyor ve “uygulama bağımlılığı” ile “uygulama kullanma becerisi” arasındaki farkı ele alıyorlar.  Uygulama teknolojisinin farklı kuşaklar tarafından algılanmasının karmaşık bir mozaik oluşturduğunu ve burada iyi olduğu kadar kötü etkilerin de bulunduğunu belirtiyorlar.

Genç çalışanlarımızı ve çocuklarımızı anlamaya yardımcı olacak bir insan kaynağı.

OYUN BİTTİ

Stratejik İletişim Yönetimi alanında akademik ve profesyonel birikim ve referans sahibi Salim Kadıbeşegil bu kitapta, kendi deyimiyle “ortaya karışık” bir içerik sunuyor. Artık yakın geçmişin yanlışları üzerine kurulu bir dünyada yaşamın eskisi gibi sürdürülemeyeceğinden yola çıkarak iş hayatının her yerindeki herkese sesleniyor. Kitapta, bireylerin nasıl küreselleştiği, bunun iş yaşamına ve kariyerlere etkileri, küresel bireylerin sivil toplum dinamiklerini nasıl değiştirdiği, sosyal sorumluluk yalanlarıyla yaşanılabilir yeni bir dünya kurulamayacağı, etik kurgunun keşfi üzerinde duruluyor.

Bilgi çağına hazır olmak isteyenler için ilginç bir kitap.

ŞİMDİ NE YAPIYORUZ? 

Kitabın yazarı Gary Hamel “dünyanın 1 numaralı iş düşünürü” ve “en etkili iş stratejisi uzmanı” olarak tanınan ve aranan bir bilim ve pratik insanı.

Hamel bu kitapta umutların azaldığı, acımasız değişimlerin gerçekleştiği ve vahşi rekabetin kol gezdiği bir dünyada serpilip gelişebilecek kuruluşların nasıl oluşturulabileceği üzerinde duruyor. Alışılmış yönetim anlayışının, ekonomik sistem ve örgütsel yaşamla ilgili temel ön kabullerin nasıl değiştirileceğini ele alıyor.

Yöneticiler, iş liderleri ve iş sahipleri açısından vazgeçilmez bir yapıt.

SAKLI HAYATLAR 

Uzman tıp doktoru olan Mehmet Uhri bu kitapta kısa öykülerle yaşamın farklı alanlarında karşılaştığı insanlardan bir demet sunuyor. Aynı zamanda “Harf Tamircisi” başlıklı bir blogun yazarı olan Uhri okuru, Erikli yaylasındaki Çiçek Kızla, rüyasında delice bir badem ağacı olduğunu gören hastasıyla, torunlarına kavuşamamış bir lokanta sahibi dedeyle, teselliyi tavla atmakta bulan bakkal amcayla tanıştırıyor.

Her biri hayat üniversitesinin değerli öğretim üyeleri olan bu insanların öykülerini dostlarınıza ve çalışanlarınıza hediye edebilirsiniz.

YENİ LİDERLİK

Ekonomik belirsizliklerin egemen olduğu günümüz koşullarında liderler ve yöneticiler sorunların üstesinden gelmelerini sağlayacak tavsiyelere, çözüm önerilerini hayata nasıl geçireceklerini gösterecek yardıma ve başka sektör ve şirketlerdeki meslektaşlarının sıkıntıları nasıl atlattıklarını öğrenmeye ihtiyaç duymakta.

Chartered Management Institute CEO’su olduğu 2008 yılından bu yana kuruluşların profilinin yükselmesi için çalışan Ruth Spellman’ın bu kitabı yöneticilik ile liderliği etkileyen sorunların üstesinden gelme konusunda bir yol haritası niteliğinde.

 DOLAYLI YOL

Karmaşık hedeflere en iyi dolaylı yollardan ulaşılabileceğini gösteren bir kitap. Çelişkili görünse de, bir yöne ulaşmak için en iyi yolun başka bir yoldan gitmek olduğunu öne sürüyor. Kaos teorisinden evrime, futbolcu Beckham’ın çalımlarından Boeing 747’lere, Kızıl Kmerler’den piyasa ekonomilerine, Napolyon’un sarayından Le Corbusier’nin atölyesine, Fortune listesinden iflaslara uzanan örneklerle, savını kanıtlıyor.

Yazarı John Kay ünlü bir ekonomist ve Financial Times yorumcusu.

ÇOKLU ZEKÂ

Müziksel zekâdan içsel zekâya uzanan geniş bir zihinsel yelpazeyi ortaya çıkarıp gözler önüne seren Howard Gardner’ın devrim yaratan tespitleri, insanoğlunun kendini anlamasına hizmet edecek bir kapıyı araladı.

Çoklu Zekâ’nın bu yeni baskısı, 1993 yılında yayınlanmasından bu yana dahil edilmesi gereken tüm gelişmeleri kapsıyor ve bugüne kadarki en kapsamlı içeriği sunuyor. Gardner, mevcut muhafazakâr eğitim sisteminin karşısına bir kez daha zengin ve yepyeni kanıtlarla çıkıyor.

SU ALTINDA FOTOĞRAF ÇEKMEK

Yirmi yıldır su altı dünyasını fotoğraflayan Ateş Evirgen’in bu eseri, ekosistemimizin az bilinen canlıları hakkında ilginç ve detaylı bilgiler içeriyor. Kitapta aynı zamanda makine seçiminden kullanılan ekipmana, çekim tekniklerinden Türkiye ve dünya denizlerine, sualtını fotoğraflamak için ihtiyaç duyulan her şey anlatılıyor.

Bu usta fotoğrafçının yerkürenin tüm denizlerinde çektiği olağanüstü fotoğraflar eşliğindeki sualtı dünyası dostlarınıza ve çalışanlarınıza armağan edebileceğiniz bir kitap.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s