Kendinizin oluşturacağı bir hayata kavuşma gücüne sahip olduğunuzu bilmenizi istedim.

Uluslararası planda eğitimler veren bir online platform olan CreativeLive’ın Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın kitabının yazarı Ayşe Birsel ile yaptığı röportajdan:

Birsel
Ayşe Birsel

 

– Yeni kitabınız Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın en çok kimin için yazıldı?

Ayşe: Günümüzde artık yol haritaları yok. İyi bir yaşam sürmek için ne yapmamız gerektiğini söyleyebilecek kimse yok. Hayatımızı mutlu kılacak şeyleri tanımlamak bize kalmış; bu hem çok büyük bir olanak hem de büyük bir zorluk. Artık kendi kurallarımızı tanımlayabilir ve hayatımızı istediğimiz şekilde tasarlayabiliriz. Kitabım tam da bunun nasıl yapılabileceğinin araçlarını gösteriyor.

Bu kitap hayatta pek çok şeyi gerçekleştirmiş ve bundan sonrasını düşünmekte olanlar için. Çocukları yuvadan uçmuşlar için. Emekli olmak üzere olup da bundan sonra ne yapacağını bilemeyenler için. Önlerinde kocaman bir hayat bulunan lise ve üniversite öğrencileri için…

Amacım hayat hakkında proaktif düşünmeyi sağlayacak basit bir süreç ve yaratıcı araçlar sunmaktır. Kendinizin oluşturacağı bir hayata kavuşma gücüne sahip olduğunuzu bilmenizi istedim. Bir yol ayrımındaysanız ve bundan sonrasını iyimserlik ve yaratıcılıkla planlıyorsanız, bu kitap sizin için.

Yaşamı tasarlamanın ana ilkelerini sayar mısınız?

Ayşe: Yaratıcı tasarımcı merceğiyle kazandığım deneyimlere dayanarak kitabımda dört adım belirledim.

  1. Boz: Bütünü parçalara ayırmak ve önyargılarımızı terk etmek.
  2. Bak: Aynı şeyleri, ancak farklı bir açıdan görmek.
  3. Yap: Her şeye sahip olamayacağınızı bilerek hayat tasarımımızı birleştirmek.
  4. İfade et: Yeni hayat tasarımınıza şık bir biçim vermek.

Bu süreç boyunca hayatınızdaki kahramanları incelemenin muazzam etkisi olduğunu saptadım. Bu değerlerimiz hakkında düşünmeyi ve büyük ölçüde hayat tasarımınızı esinlendirmeyi sağlıyor. Metaforlar da hayatımızla ilgili senaryoları hayal etmemize yardımcı oluyor.

Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın kitabını nasıl geliştirdiniz, neden yazdınız?

Ayşe: Hayatımız en önemli projemizdir. Bir tasarımcı olarak tasarım sürecini kendi yaşantıma uyguladığımda ne olacağını öğrenmek istedim. Hayatımı tasarlayabilir miydim?

Bu bir deney olarak başladı ve başkalarıyla paylaşmaya başladıktan sonra gelişti. İnsanlar çalıştaylarımın hayatlarını değiştirdiğini söylediler. Öğrendiğim en büyük ders şu oldu: Eğer kendilerine yardımcı olacak bir süreç verilirse, sıradan insanlar olağanüstü yaratıcı hale geliyor.

Çalıştayları bu insanlar için yapıyorum, kitabımı da onlar için yazdım.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s