YAŞAMINIZI İYİMSERLİK VE YARATICILIKLA TASARLAMANIN DÖRT ADIMI

Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın kitabının yazarı ödüllü tasarımcı Ayşe Birsel’in LinkedIn paylaşımının çevirisi:

self-portrait

Merhaba, benim adım Ayşe Birsel; tasarımcıyım ve Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın kitabının yazarıyım. Hayatınızın en büyük projeniz olduğunu düşünüyor ve bu konuda iyimserlik ve yaratıcılıkla düşünmek istiyorsanız, bu satırlara bir göz atın. Daha önceden yaratıcı bir deneyime sahip olmanız gerekmiyor!

Bir tasarım problemi olarak hayat zaman, para, yaş, yer ve koşullar gibi kısıtlarla doludur. Her şeyi elde edemezsiniz. Bu nedenle ne istediğiniz ve nelerle birlikte yaşamaya ihtiyaç duyduğunuz konusunda yaratıcı olmak durumundasınız. Bu da farklı düşünmeyi gerektirir; tıpkı bir tasarımcı gibi.

Yaşamınızı tasarlamak için bir tasarımcı olmanız gerekmiyor. Sadece tasarımcı gibi düşünmeniz yeter. Kısaca, iyimser olmalısınız. Tasarımcılar her türlü problemi çözeceklerine ve daha iyi bir sonuç sunabileceklerine inanır. Bizim yaratıcı enerjimizin motoru bu iyimserliktir.

Yaşamınızı tasarlamak için dört adımlık bir gerçek tasarım süreci kullanacaksınız. Herman Miller için ürün tasarlarken ya da Harvard Business Review’un Tasarım DNA’sı için çalışırken kullandığım süreçtir bu. Bunu hayatınıza nasıl uygulayabileceğinizi göstereceğim.

Haydi başlayalım. İlk önce sağ beyinlerinizi ısıtalım.

Adım 0: ISINMA

Her projeye çizerek başlarım. Bunu tasarım okulunda öğrendim. Bu sağ beyne bir “uyan!” sinyali gönderir. Sakın endişelenmeyin. Kimse size not vermeyecek. Çizecek bir şey seçin.

Örneğin: Kendiniz veya köpeğiniz, kahve fincanınız, sandalye ya da çocuğunuz. Beş dakika boyunca çizin. Yaratıcı beyninizin ısınmaya başladığını hissedeceksiniz.

Adım 1: BOZ

“Her zorluğu, çözüme kavuşturabilmek için, mümkün olduğu kadar uygun ya da gerekli parçalarına ayırın.”

—René Descartes

Descartes’in bu alıntısından anlaşılacağı üzere, parçalara ayırmak yeni bir fikir değildir, ancak hayat gibi büyük konuları ele almada çok yararlıdır.

Hayatınızın nelerden ibaret olduğunu anlamak istiyorsanız, temel bileşenlerine ayırın: İnsanlar, yerler, projeler, zaman… Temel bileşenleri daha küçük parçalara ayırmaya devam edin. Hoşlandıklarınızla kurtulmak istediklerinizi de ekleyin. İşte hayatınızın bütün bileşenleri karşınızda duruyor.

Adım 2: BAK

“İyi ya da kötü diye bir şey yoktur, onları böyle kılan düşüncelerdir.”

—William Shakespeare

Bu alıntıyı her şeyin bizim bakış açımıza bağlı olduğunu hatırlattığı için seviyorum. Tasarımcılar olarak yeni çözümler bulmak, nesneleri insanlar için daha yararlı hale getirmek için aynı şeylere farklı açıdan bakmakla yükümlüyüz.

Hayatımıza da farklı gözlerle bakalım!

Kahramanlarımız hayat tasarımımızın temelini oluşturan değerlerimizi çağrıştırır. Pek çok şey değişebilir, ancak değerlerimiz istikrarımızı sağlar. Değerlerimize tekrar tekrar dönmek faydalıdır. Eğer siz de benim gibiyseniz, onları günlük yaşamın akışı içinde unutabilir ya da sorgulayabilirsiniz.

Adım 3: YAP

İnşa ettiğiniz şimdiki zamana yakından bakın; hayal ettiğiniz gelecek gibi görünmelidir.”

—Alice Walker

Üçüncü adımımız olan ‘yap’-‘boz’un öteki yüzüdür. Bu noktada hayatınızın nasıl ilerlemesini istediğinize karar vermektesiniz: Neleri muhafaza etmek? Neleri terk etmek? Neleri değiştirmek?

Dürüst olmak gerekirse, her şeye sahip olamazsınız.

Sizin açınızdan gerçekten önemli olana odaklanabilmek için sadece üç şey seçin.

Seçimlerinizi her zaman değiştirmenin ve geliştirmenin mümkün olduğunu unutmayın.

Seçtiğiniz üç şey bundan sonraki hayatınızın karmaşıklığını basitleştirebilmenize yardımcı olacaktır.

Adım 4: İFADE ET

“Mutluluk hazır bir şey değildir. Sizin eylemlerinizin sonucudur.”

—Dalay Lama

Hayatınızı kendinizi yansıtan orijinal bir yaşam oluşturmak için tasarlayacağınızı düşünüyorum. Mesele, yaşamınızdaki mutlu anlarla zor dönemler arasındaki uyumu ortaya çıkarmaktır. Son adımımız olan “ifade et” orijinal tasarımımıza biçim vermek, yeniden inşa ettiğimize dayanmaktır.

HAYATI YAŞAMAK

Sevdiğiniz yaşamı tasarladıktan sonra onu yaşayın!

Tasarımınızı ailenizle, dostlarınızla paylaşın ve geliştirin. Her iyi tasarımın bir kişinin hayalinde başladığını, ancak pek çok kişinin işbirliği sayesinde gelişip gerçekleştiğini unutmayın.

Zamanla tasarlamada gelişeceksiniz. Kitabımda yaparak öğrenmenizi sağlayan çeşitli alıştırmalar bulacaksınız. Daha da iyi olmak istiyorsanız, süreci bir başkasına öğretin. Hatta hayatlarınızı birlikte tasarlamanız da mümkündür.

 

SYT_kapak_3D

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s