2016’da tüm TED kitapları okuyucuyla buluşuyor!

TED KİTAPLARI HAKKINDA

TED kitapları büyük fikirlerin yer aldığı küçük ebatlı kitaplardır. Bir oturuşta bitirilebilecek kadar kısa, ancak bir konuya derinlemesine dalabilecek derecede uzundurlar. Geniş kapsamlı diziler mimariden iş hayatına, uzay seyahatlerinden aşka kadar her şeyi ele alır; meraklı bir ruha ve coşkulu bir öğrenme isteğine sahip herkes için biçilmiş kaftandır.

Her TED kitabı TED.com’da bulunan bir konuşmayla eşleşmiştir. Kitaplar konuyu konuşmanın bittiği noktadan alıp götürür. 18 dakikalık bir konuşma bir tohum ekebilir ya da hayal dünyasını ateşleyebilir, ancak her konuşma daha derine gitme, daha fazla öğrenme ve daha uzun bir hikâye ihtiyacını doğurur. TED kitapları bu ihtiyacı gidermeye hizmet eder.

rakamlara_takilma_k1

Rakamlara Takılma!

Küçük Değişimlerin Büyük Etkisi

Margaret Heffernan

Kuruluşların şaşırtıcı derecede küçük adımlarla nasıl muazzam değişimler gerçekleştirebileceği olgusu mantık dışı gibi gelebilir. Ne var ki Margaret Heffernan uzun bir zaman dilimi içinde farklı kuruluşları inceledikten sonra kaleme aldığı bu kitabında bize bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

ilkizlenim_hersey_k2.jpg

İlk İzlenim Her Şey.

Tasarım Neye Yarar Neye Yaramaz

Chip Kidd

Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanının İngilizce ABD baskısının kapağını yapmış ünlü bir tasarımcının ilk izlenimlerin algılarımızla bağını ortaya koyan kitabı.

100yapidamimariningelecegi_K1

100 Yapıda Mimarinin Geleceği

Marc Kushner

Mimarinin ve sosyal medyanın kesişme noktasında özgül konumuna dayanarak mimar ve Arichitizer.com kurucusu Marc Kushner dünyanın çeşitli yerlerindeki mimari harikaların şaşırtıcı fotoğrafları ve öykülerinin yardımıyla dijital çağda mimarinin hızlı evrimini anlatıyor.

terrorist_son_orn_kapak-1Teröristin Oğlu

Zak Ebrahim

Dogmalarla ve nefretle büyütülen, babasının ayak izinden yürümesi beklenen Amerikalı bir oğlanın, ancak farklı bir yaşam seçen bir adamın dudak uçuklatan tanıklığı.

 

 

 

The-Art-of-Stillness_orn.jpgSükûnet Sanatı

Hiçbir Yere Gitmeme Maceraları

Pico Iyer

Ünlü bir seyahat yazarı olan Pico Iyer bu kitabında sessizliğin nasıl yaratıcı bir katalizatör olabileceğini ortaya koyuyor ve modern hayatlarımızın çılgınca tasarımına karşı duran bir yaşam tarzı savunuyor.

followyourgut_orn-1Mideden Geçen Yol

Minicik Mikropların Devasa Etkisi

Rob Kinght

İçimizdeki mikropların alerji, astım, obezite, akne gibi farklı durumlara yol açtığını kanıtlayan araştırmayla ilgili bilimsel bulgular.

Mathematics-of-Love_orn-1Aşkın Matematiği

Hannah Fry

Matematikçi Hannah Fry aşk ritüallerinin temelindeki gizli kalıpları açığa çıkarıyor.

 

 

Why-We-Work_orn-1.jpg

Neden Çalışırız?

Barry Schwarz

İlginç araştırmalara ve etkili öykülere dayanarak Barry Schwarz  kültürümüzde çalışmanın yıkıcı taraflarını ortaya koyuyor ve okuru kendisi için bir faaliyete dönüştürmeye davet ediyor.

 

How-We'll-Live-on-Mars_ORN-1Mars’ta Nasıl Yaşayacağız?

Stephen Petranek

Bu sürükleyici kitabında ödüllü gazeteci Petranek iş hayatı, bilim ve insani gelişmeyi bir arada ele alarak Mars’ta yaşamanın bir zorunluluk haline geleceğini ve bunun nasıl olacağını anlatıyor.

the-great-questions-of-tomorrow-9781501119941_hrBüyük Fikirlerin Geleceği

David Rothkopf

Filozoflar nerede? Günümüzün büyük düşünürleri nerede? Demokrasi ve hükümet, savaş ve barış, para ve piyasalar, insan hakları ve felsefe, iş hayatı ve kimlik… Rothkopf’un hepsine dair ilginç fikirleri var.

boillingriver_orn-1Kaynayan Nehir

Andrés Ruzo

Coşkulu bir araştırmacı ve yer bilimci olan Andrés Ruzo bu kitabında bilimsel buluşlar ile efsaneleri harmanlıyor.

Law-of-Medicine_ORN-1

Tıbbın Kanunu

Siddhartha Mukherjee

Tıp bir bilim mi? Tıbbın da diğer bilimler gibi kanunları var mı? Pulitzer ödüllü yazar, çarpıcı tarihsel detaylar ve modern çağın mucizeleriyle bu sorulara yanıt arıyor.   

TED_logo_cmyk

TED HAKKINDA

TED kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kendini genellikle kısa, etkili konuşmalar (18 dakika ve daha kısa), aynı zamanda kitaplar, animasyonlar, radyo programları ve etkinlikler aracılığıyla fikirlerin yaygınlaşmasına adamıştır. TED 1984’te teknolojinin, eğlencenin ve tasarımın (Technology, Entertainment, Design) bütünleştiği bir konferans olarak doğdu. Günümüzde yüzün üzerinde dilde bilimden iş dünyasına ve küresel konulara kadar her türlü başlığı ele alıyor.

TED bütün disiplin ve kültürlerden dünyayı daha derinlemesine anlamak isteyen kişileri kucaklayan bir küresel topluluktur. Fikirlerin davranışları, hayatları ve en nihayetinde geleceğimizi değiştirebilecek güce sahip olduğuna hararetle inanıyoruz. TED.com sitemiz dünyanın en ilham verici düşünürlerinin bilgilerini bedava takas ettikleri bir platform ve meraklı ruhların fikirlerle ve birbirleriyle bağlandıkları bir topluluk oluşturur. Yıllık amiral gemisi konferansımız bütün alanlardan düşünce liderlerini buluşturur. TEDx programımız dünyanın her tarafındaki topluluklara yıl boyunca kendi bağımsız, yerel etkinliklerine ev sahipliği yapma izni verir. Açık Çeviri Projemiz ise, bu fikirlerin sınırlar ötesine geçmesini sağlar.

Yaptığımız her şeyin; TED Radyo Saatinden TED Ödülünün esinlendirdiği projelere, TED etkinliklerinden TED-Ed ders serisine kadar her şeyin gerçekten tek bir amacı bulunuyor: Büyük fikirleri en iyi nasıl yaygınlaştırabiliriz?

TED kâr amacı gütmeyen, tarafsız bir vakfa aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s