İLK İZLENİM HER ŞEY

Her şeyin bir dış görünüşü, bir de içyüzü vardır. Dışı güzel, içi kötü ya da dışı kötü içi güzel veya dışı bambaşka içi bambaşka olan şeyler de çoktur. Onun için yalnız dış görünüşe bakarak yargıya varmak, insanı aldatabilir. Bu konuda bir atasözü de vardır: Görünüşe aldanma!

Oysa görsel bir kültürde yaşadığımız için zihinlerimiz derhal ilk gördüğüne tepki verir. Bir şeyin dikkatimizi çekip çekmediği, onunla ilgilenip ilgilenmeyeceğimiz, onu kabullenip kabullenmeyeceğimiz ya da onun hakkında neler hissettiğimiz fark etsek de, etmesek de ilk izlenimlerimiz tarafından belirlenir. İlk izlenimlerimize dayanarak o nesne veya kişi hakkında hüküm veririz.

İlk İzlenim Her Şey’de ünlü grafik tasarımcı Chip Kidd okuru izlenimler ve hükümlerle ilgili bir görsel yolculuğa çıkarıyor. Ne zaman açık, ne zaman gizemli olmak gerektiğiyle ilgili önermelerde bulunuyor; nesnelere farklı bir açıdan bakmamızı ve daha sağlıklı sonuçlar çıkarmamızı sağlamayı amaçlıyor.

Chipp Kidd Alfred A. Knopf yayınevinin kapak tasarımcısıdır ve Orhan Pamuk, Haruki Murakami ve Oliver Sacks gibi birçok ünlü yazarın kitaplarının kapaklarını yapmıştır.

 

ilkizlenim_hersey_TR-85.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s