Martin Lindstrom’un Tek Kişilik Marka İnceleme Yöntemi SMALL DATA

“Martin’in en iyi kitabı. İş yaşamınızda bir etki yaratmak için kişisel, sezgisel ve çok güçlü bir yol.”

—Seth Godin, Mor İnek’in yazarı

Martin Lindstrom’a boşuna “Marka Danışmanlarının Sherlok Holmes’i” denmiyor. Müşterileri nelerin etkilediğini ortaya çıkarmak için yılın 300 gününü tanımadığı insanların evlerini ziyaret ederek geçiriyor, her ayrıntıyı dikkatle inceliyor. Saklı istekleri tespit ediyor ve bu işaretlerden milyon dolar getirecek işler çıkarıyor.

Uluslararası çok satan Buyology  ve Brandwashed’den sonra yazdığı yeni kitabı Small Data – Devasa Trendleri Açığa Çıkaran Küçük İpuçları’nda bizi ünlü markalar için yaptığı çalışmalara ortak etmiş. Örneğin, bir kız çocuğunun yatak odasındaki pelüş ayının nasıl bir moda perakendesinin 20 ülkedeki bin mağazasına devrim yaptırdığını öğreniyoruz. Ya da sıradan bir bileziğin nasıl Jenny Craig firmasına  müşteri bağlılığını bir yıldan kısa bir süre içinde yüzde 159 artırdığına tanık oluyoruz. Veya Sibirya’daki bir buzdolabı üzerindeki bir magnetin ABD’de süper market devrimine yol açmasına…

Kitabın sonunda yazar tekniklerini 7C başlığı altında açıklıyor: Toplama, İpuçları, Bağlantılandırma, Korelasyon, Nedenselleştirme, Denkleştirme ve Konsept! Alt metin araştırması dediği bu süreçle Küçük Veriyi saptıyor.

İşte Bu Fikir Tutar kitabının yazarı Chip Heath kitaba yazdığı önsözü bu Küçük Veri saptamasıyla bitirmiş:

İşlerimizi tek başına Büyük Verilerle iyileştiremeyiz. Martin’i izleyip Zengin Veriyi keşfetmeliyiz. Derin Veri. Önümüze Küçük Veri halinde gelse bile. İşlerimiz açısından böylesi daha iyi.”

SMALL_DATA_K2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s