TOYOTA TARZI YÖNETİM HASTANELERDE

Araba üreticisinin uyguladığı bilimsel yöntem (Toyota Tarzı Yönetim) hastanelerde uygulanırsa, ne gibi sonuçlar verir? Beyond Heroes – Sağlık Sektörü İçin Yalın Yönetim Sistemi bu soruya “muhteşem sonuçlar” yanıtını veren bir kitap. Özellikle de hastanelerde söz konusu olan ve çoğu kez doktor ve hemşirelerin kahramanlıklarıyla idare edilmeye çalışılan güvenlik ve kaliteyi riske atan, maliyetleri fırlatan uygulamalara son vermesi açısından.  

Kitapta ABD’deki ThedaCare Hastanesi ekiplerinin doktor, hemşire ve yöneticilerin öyküleri aracılığıyla yönetim sistemlerini nasıl geliştirdikleri anlatılıyor. Özellikle de takım toplantıları, yerleşmiş standartları yönetme, sorun çözme, saydamlık, iş performans sisteminde doktorların rolü gibi yalın sistemin temel bileşenleri irdelenerek kültürün nasıl değiştiği ortaya konuyor.

Kitabın yazarı Kim Barnes Sağlık Kurumu Yönetimi Uzmanı ve ThedCare Hastanesinin Kıdemli Başkan Yardımcısı. Kitabı hakkında şöyle diyor: “Beyond Heroes sadece bir eylem çağrısı ya da daha iyi bir sağlık sistemi önerisi olarak görülemez. Kitap aynı zamanda sağlık sistemi liderlerine önlerindeki kayalık arazide nasıl yol alacaklarını gösteren gerekli bir yol haritasıdır.”  

Ve devam ediyor:

“…Hızlı süreç iyileştirmelerden elde edilen değişimler çok önemlidir, ancak yalın yolculuğun sadece ilk adımlarını oluştururlar. Dönüşümün en temel kısmı kültürel değişimdir; problemlere yaklaşımımızı, hastalara bakış açımızı, birbirimizle etkileşimimizi değiştirmektir. Bu sadece sağlık kuruluşlarının problemi değildir; üretim ve hizmet şirketlerinin, bayilerin ve kamu kuruluşlarının da aynı sorunlarla mücadele ettiklerini görüyoruz. Eğer yalın düşünce yüzeysel kalır ve yönetim değişmezse, elde edilen iyileşmeler sürdürülemez ve kazanımlar kurumsal hedeflerin yakalanmasını sağlayamaz.”

BEYOND_HEROES_K2.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s