Aşkın Matematiği

askin_matematigi_k2.jpg

Aşk konusunda benzersiz bir kitap. Bir TED kitabı. Aşkın getireceği sihirli heyecanları, insanı içten içe tüketen tutkusunu veya dünyayı başımıza yıkan umutsuzluğu anlatmadığı başlığından belli.

Bu kitap, matematiği esas alarak, insanlık tarihinin en çok konuşulan meselesine dair farklı bir bakış açısı sunmaya çalışıyor. Hem matematiğin nasıl aşka dair birçok bilinmeyeni anlamamızı sağladığını gösteriyor. Hem de pek çok kişinin nefret ettiği matematiğin ne kadar güzel ve gündelik hayatta işe yarar bir bilim olduğunu gösteriyor. Örnek mi istersiniz?

Aradığınız kişiyi bulma şansınızı hesaplayabileceksiniz. Barda, kafede birinin yanına giderken kullanacağınız matematik hesabını öğreneceksiniz. Hatta düğününüzün sorunsuz bir şekilde başlayıp bitmesini sağlamanıza yardımcı olacak bazı matematik numaralarını göreceksiniz. Dahası uzun süren bir beraberliğin sırlarına vakıf olacaksınız.

Yazar Dr. Hannah Fry UCL İleri Uzamsal Analiz Merkezi’nde çalışan bir matematikçidir. Ayaklanmalardan teröre, ticaretten alışverişe çok çeşitli başlıklar altında insan davranışlarını şekillendiren kalıpları incelemektedir. Akademik görevinin yanı sıra UCL’nin halkla bire bir ilişki kuran ekibinde de görev almakta, matematiği okul, kafe ve tiyatrolara taşımaktadır. Öte yandan, BBC Worldwide’ın YouTube kanalı sunucularından biridir ve TV ve radyo programlarına da katılmaktadır. Londra’da eşi Phil ile birlikte yaşayan Hannah düğün planları için yaptığı bir sürü Python kodlarına sahip olup bunları isteyenlere dağıtmaktadır.

Evleneceklere duyurulur…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s