Duygusal Zekâ; Başarı ve mutluluğun yolu…

Duygusal_Zeka_Seti

Harvard Business Review Duygusal Zekâ Serisi, okuyucuya profesyonel yaşamın insani yanı hakkında etkileyici bir okuma seçkisi sunuyor.
Dizide Mindfulness, Resilience, Empati, Etkileme ve İkna, Özgün Liderlik, Mutluluk başlığı altında altı kitap yer alıyor. Seride, Daniel Goleman, Annie McKee, Susan David, Jeffrey A.Sonnenfeld gibi alanında uzman onlarca yazar, duygularımızın iş hayatını nasıl etkilediğini çeşitli araştırmalara dayanarak anlatıyor. Zor durumlarla ve zor insanlarla kolayca başa çıkabilmek isteyen, işyerinde başarının yanında mutluluğu da arayan profesyonellerin sosyal becerilerini geliştirmesine yardım ediyor.

47 makaleden oluşan, size keyifli bir okuma ve pratik çözümler vaat eden HBR Duygusal Zekâ Seti dijital kütüphanenizin değerli bir parçası olmaya aday…

Mindfulness
Serinin Mindfulness üzerine hazırlanmış kitabı, duygusal farkındalığınızı artırarak ana odaklanabilmenize yardımcı oluyor. Kitapta Alison Beard’la yapılmış röportaj, bu yöntemin merak edilen yanlarını açıklarken; Rasmus Hougaard ve Jacqueline Carter’ın kaleme aldığı Mesaide Mindfulness Uygulamaları isimli makale, pratik uygulamaları anlaşılır bir dille anlatıyor. Daniel Goleman, kitabın Yeniden Ayağa Kalkmak bölümünde zor zamanlardan güçlenerek çıkmanın yollarını gösteriyor. David Brendel ise Mindfulness’ın Riskleri makalesi ile anın farkına varmak için meditasyonun ne kadar değerli olduğunu anlatırken mindfulness trendinin ortaya çıkarabileceği tuzaklara dikkat çekiyor.

Resilience
Bazı insanlar iş yaşamındaki aksaklıklarla, krizlerle ve hatta zor kişisel travmalarla daha kolay başa çıkıp sonra hızla ayağa kalkarken bazıları bunu neden başaramaz? Serinin Resilience isimli kitabında böyle mücadelelerden daha güçlü çıkmak ve günlük hayatın stresine dayanmak için kendinizi nasıl eğitebileceğimiz ve kariyerinizi nasıl yeniden yapılandırabileceğinize dair ipuçlarını anlatılıyor. Shelia Heen ve Douglas Stone’nun Eleştiriden Ders Almak yazısında eleştiriyi yıkıcı değil güçlendirici bir araç olarak düşünmenin önemine işaret ediliyor. Büyük Liderler Felaketleri Nasıl Atlatır? isimli makalede ise Jeffrey A. Sonnenfeld ve Andrew J. Ward iş dünyasından ve politikadan ilham veren örnekler sunuyor.

Empati
İlişkilerde ve ürün geliştirmede daha iyi olabilmek için empati önemlidir. Ama kendini başkasının yerine koymak, onun duygularını ve motivasyonunu anlamak genellikle o kadar kolay olmaz. Serinin Empati kitabı bu konudaki engelleri aşabilmenize ve empatinin ne zaman aşırıya kaçtığını anlamanıza yardım ediyor. Kitapta Emma Seppala, şefkatin neden sertlikten daha iyi bir yöntem olduğunu açıklarken Jack Zenger ve Joseph Folkman iyi bir dinleyici olmanın önemine dikkat çekiyor. Adam Waytz ise Empatinin Sınırı başlıklı makalesinde haddinden fazla empatinin sakıncalarını sıralıyor. Kitabın son bölümünde Daniel Goleman, Andrea Ovans’a verdiği röportajda Dalay Lama’dan duygusal zekâ konusunda öğrendiklerini anlatarak okuyucuya ışık tutuyor.

Etkileme ve İkna
Serinin Etkileme ve İkna kitabı Nick Morgan’ın şu cümleleriyle başlıyor “Sessiz ama ne kadar konuştuğundan ziyade ne söylediği önemli olan insanlarla hepimiz karşılaşmışızdır. Bunlar, sessizliği kullanarak nasıl hâkimiyet kuracağını bilen insanlardır. İnsanları etkileyebilme gücü, konuşmayı yapan kişi olmaktan daha fazlasını gerektirir.” Bu kitap size daha fazlasının neler olduğunu gösteriyor. Robert Cialdini, iknayı bir bilim gibi ele alırken Linda A. Hill ve Kent Lineback işin pratiğine yönelerek yöneticilerin her gün yapması gereken üç şeyin neler olduğunu anlatıyor. John Antonakis, Marika Fenley ve Sue Liechti ise bize karizmanın öğrenilebileceğini gösteriyor.

Özgün Liderlik
Liderlik üzerine yapılmış onlarca araştırma, yazılmış yüzlerce kitap var ama ideal liderin bir tanımı yok. Önemli olan yönetirken kendi tarzınızı yaratmak ve özgün bir lider olabilmek… Serinin Özgün Liderlik kitabı farklı olmanın zor ama çekici yanlarını göz önüne seriyor, neden özgün olmak gerektiğini anlatıyor. Bill George, Peter Sims, Andrew N. McLean, Diana Mayer içinizdeki özgün lideri keşfetmenin yollarını sıralıyor, Herminia Ibarra Özgünlük Paradoksu makalesinde farklı olmanın zorluklarını, Emma Seppala ise farklılığın ve savunma kalkanlarını indirmenin bir lidere neler kazandıracağını anlatıyor.

Ve Mutluluk
Herkesin ulaşmak istediği, bazen çok kolay bazense dünyanın en yüksek zirvesine çıkmak kadar yorucu ve zor bir duygu: mutluluk… Başarı ne kadar önemliyse mutlu bir iş yaşamı da en az onun kadar önemli… Hatta belki de başarının yolu ondan geçiyor. HBR Duygusal Zekâ serisinin Mutluluk kitabı iş yerinde mutluluğu yakalamanın yollarını farklı yaklaşımları derleyerek gösteriyor. Jennifer Moss, makalesinde mutluluğun negatif duyguların olmaması anlamına gelmediğini, Teresa M. Amabile ve Steven J. Kramer küçük kazançların değerini, Gretchen Spreitzer ve Christine Porath ise sürdürülebilir performans yaratmanın mutluluk üzerindeki etkisini anlatıyor.

İletişim
Deniz BEKTAŞ ÇELİK / Satış ve Pazarlama Müdürü

OPTİMİST YAYIN GRUBU
S: +90 216 412 72 13 – 125 Mobil: 0533 300 72 76
Muhittin Üstündağ Caddesi No:61 34718 Koşuyolu – Kadıköy / İstanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s