Yeni Kitap — TAMAMEN DUYGUSAL — Dan Ariely

Para Harcamanın Akıllıca Yolları
Çok Satan “Akıldışı Ama Öngörülebilir”in Yazarından

Paranın önemi ve para hakkında mantıklı bir şekilde düşünmenin güçlüğü göz önüne alındığında, “düşünce şeklimizi geliştirmek için ne yapabiliriz” sorusu gündeme geliyor. Bu soruya verilen yanıt “finans eğitimi” ya da daha havalı ifadesiyle “finansal okuryazarlık” oluyor. Ancak araba almanın ya da ev kredisi bulmanın yolları gibi finansal okuryazarlık dersleri, davranışlarımızı hemen hiç etkileyemeden kısa sürede unutulup gidiyor. 

Bu kitap bize “finansal okuryazarlık” dersleri vermeye, cüzdanımızdaki parayla ne yapacağımızı öğretmeye kalkmayacak. Bunun yerine, para konusundaki en yaygın hataları, daha da önemlisi bu hataları neden yaptığımızı araştıracağız. Bu sayede, bir daha finansal bir karar vermemiz gerektiğinde devrede olan güçleri daha iyi anlayabilecek ve umarız daha iyi seçimler yapabileceğiz. En azından daha bilinçli seçimler…

Paranın düşünce biçimimize etkisini anlayarak, finansal olmayan konularda da daha iyi kararlar verebileceğimize inanıyoruz. Nasıl mı? Çünkü para konusundaki kararlarımız sadece parayla ilgili değildir. Para konusundaki gerçeklerimizi şekillendiren güçler, hayatımızın diğer alanlarındaki önemli şeylere verdiğimiz değeri de etkiler: Zamanımızı nasıl harcadığımız, kariyerimizi nasıl yönettiğimiz, diğer insanlara bakışımız, kurduğumuz ilişkiler, kendimizi mutlu etme yöntemlerimiz ve hepsinin ötesinde, çevremizdeki dünyayı algılama biçimimiz. 

Basitçe ifade edecek olursak, bu kitap her şeyi güzelleştirecek. Verdiğiniz paraya değmez mi?

DAN ARIELY, Duke Üniversitesinde Davranışsal İktisat profesörüdür. Fuqua İşletme Fakültesi Bilişsel Nöroloji Merkezi ve Ekonomi bölümünde çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Aynı zamanda İleri Geçmişe Bakış Araştırmaları Merkezinin kurucusu ve MIT Medya Laboratuvarının konuk profesörüdür. Bugüne kadar sayısız ödül almıştır. 

Dan Ariely’nin çalışmaları, önde gelen bilimsel psikoloji, iktisat, nöroloji, tıp, işletme dergilerinde; New York Times, Wall Street Journal, Wasdhington Post, New Yorker, Boston Globe, Scientific American ve Science gibi popüler medya organlarında yayınlanmaktadır.  

Satın Almak İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s