YENİ! GERÇEK KÂR – Kâr eden hiçbir şirket iflas etmemiştir

Hermann Simon, kâr etmenin bir şirket için en iyi uzun vadeli hedef olmakla kalmayıp aynı zamanda şirket liderinin etik sorumluluğu olduğunu söylüyor. Gerçek Kâr kitabı aracılığıyla kârı girişimcilerin, yöneticilerin ve şirket kurucularının esas hedefi haline getirmeyi arzu ediyor. 

Yeni bir şirket kurmak zor değildir. Asıl zor olan, bu şirketi yıllar boyunca kârlı şekilde ayakta tutabilmektir.

Yeni kurulan her 10 şirketin dokuzu ilk üç yıl içinde iflas ediyor. Neden? İlk bakışta likidite eksikliği gibi düşünülebilir. Aslında iflas nedeni kâr yaratma potansiyellerinin olmamasıdır. Bu yüzden şirket kurucuları kârın sadece iyi bir şey değil, gerekli bir şey olduğunu unutmamalı… Kâr, şirketin sürdürülebilir başarı ve varlığını devam ettirebilmesinin esas kriteri; şirketin temel taşı ve dayanağıdır.

Gerçek kâr, bir şirketin çalışanlarına, tedarikçilerine, alacaklılara, bankalara ve devlete karşı, sözleşmelere dayanan talepleri yerine getirdiğinde geriye kalan geliridir. Apple gibi dünyanın en çok kâr eden ve en değerli 10 şirketi arasında yer alan şirketler, toplam ekonomik kârın (ekonomik kâr, sermaye maliyetini aşan kârdır) yüzde 80’ini alırlar.

Harvard Business School eski dekanı Nitin Nohria’nın da dediği gibi, “Bir iş liderinin ilk etik sorumluluğu kâr etmektir”.

Bu kitapta, ünlü strateji, pazarlama ve fiyatlandırma uzmanı Prof. Dr. Hermann Simon, kârla ilgili kavramlara açıklık getiriyor. Uluslararası karşılaştırmalarla çok sayıda şirket ve sektörün performansına ışık tutuyor ve fiyat, satış ve maliyet gibi temel kâr faktörlerini inceliyor. Simon, analizlerden pratik sonuçlar çıkararak kâr odaklı ve sürdürülebilir kurumsal yönetim için yol gösteriyor.

Gerçek Kâr kitabı, kârın terminolojisi, kâr arayışı, kârın etik boyutu, kârın nedenleri ve kârın ardındaki itici güçler gibi kâr konusunun pek çok ilgi çekici yönünü aydınlatıyor. Kitapta yer alan, dünyanın dört bir yanından çok sayıdaki vaka çalışması ve anlatılar, kârın sadece ekonomik boyutuyla sınırlı olmayıp duygusal bir yönünün de olduğunu ortaya koyuyor.

Kârlılığın bir işletmenin uzun vadeli sağlığını nasıl güvence altına alabileceğini gösteren bu kitap, sorumlu ve güçlü yöneticiler ve girişimciler için paha biçilmez bir ilham kaynağı ve güçlü bir rehber…

Yazar Hakkında

Hermann Simon, 26 ülkede 41 ofisi bulunan strateji ve pazarlama danışmanlığı şirketi Simon-Kucher&Partners’ın kurucusu ve onursal başkanıdır. İş dünyasında dünyanın en iyi 50 düşünürünü belirleyen Thinkers50 listesinde de yer alan Simon, fiyatlandırma stratejisi konusunda dünyanın en önde gelen otoritelerinden biri olarak kabul edilir. Hermann Simon, yönetim danışmanlığına başlamadan önce Almanya’da Mainz Üniversitesi ve Bielefeld Üniversitesinde işletme yönetimi ve pazarlama profesörü olarak çalışmış, Harvard İşletme Okulu, Londra İşletme Okulu ve Stanford Üniversitesi gibi pek çok saygın okulda misafir profesör olarak ders vermiştir. Yazarın dünya çapında en çok satanlar arasında yer alan Gizli Şampiyonlar, Bir Fiyatlandırmacının İtirafları, Pazar Payı Değil, Kâr Amaçlı Yönetim de dahil olmak üzere 27 dile çevrilmiş 35’ten fazla kitabı bulunmaktadır.

#optimistkitap
#yenikitap
#gerçekkar
#simonkutcherpartners
#Kâr
#Kârmaksimizasyonu
#Risk
#Hedef
#Fiyatlandırma
#Dijitalleşme
#Değer
#İlerleme
#Büyüme
#Hedef
#koçluk
#optimistkitaptavsiyeediyor
#stratejikitapları
#yönetimkitapları
#inovasyonkitapları
#satışkitapları
#sosyalzeka
#işkitapları
#ekipçalışması
#takımçalışması
#işbirliği
#ekipruhu
#sosyalliderlik
#güvenilişkisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s